poniedziałek, 26 października 2015

10 Zasad projektowania grafiki komputerowej

1.Złoty podział
Zasada Złotej Pro­por­cji często jest mylona z Zasadą Podzi­ału Na Trzy, jed­nak nie miej­cie złudzeń, są od siebie różne. Zasada ta opisuje pro­por­cje kom­pozy­cji tak, aby była jak najbardziej atrak­cyjna dla oglą­da­jącego. Pro­por­cja ta była uży­wana w pro­jek­tach, architek­turze i inżynierii od setek lat.

2.Reguła trójpodziału
Zasada podzi­ału na trzy jest metodą kom­pozy­cji, mówiącej o tym, jak powinna być ona wyko­nana, aby odpowiadała najbardziej walorom wzrokowym użytkown­ików. Fotografowie korzys­tają z tej zasady od lat, tworząc bardzo intere­su­jące wiz­ual­nie kom­pozy­cje. Zasada podzi­ału na trzy mówi o podzie­le­niu pro­jektu na trzy części, zarówno pio­nowo jak i poziomo. Dzięki temu pow­staje siatka przeci­na­ją­cych się ze sobą linii.

3.Prawo Hicka
Prawo Hicka mówi o tym, że każdy wybór, który musi zostać wyko­nany, zwięk­sza jego czas. Oznacza to, że czym więcej użytkownik musi dokonać wyborów tym trud­niejsze jest skorzys­tanie z oferty Two­jej firmy lub jej strony internetowej.

4.Prawo Fittsa
Prawo Fittsa można opisać w ten sposób: „Czas potrzebny do dojś­cia do celu jest funkcją wielkości celu i odległości do niego”. Możemy zas­tosować to prawo do pro­jek­towa­nia stron pod kątem wielkości obiek­tów klikalnych na stronie. Oznacza to po prostu, że czym więk­sze jest pole klikane tym proś­ciej na nie kliknąć.

5.Zasada Pareto
Słynne odkrycie Pareto mówi o tym, że duży pro­cent użytkown­ików wykona mały pro­cent akcji. No dobrze ale jak to się ma do zasad projektowania graficznego? Oznacza to, że użytkown­icy Two­jego ser­wisu odwiedzą sto­sunkowo małą ilość stron. W ter­mi­nologii aplikacji webowych oznacza to, że Twoi użytkown­icy wykon­ają mały pro­cent zadań.

6.Bliskość
 Prawo bliskości jest często niedostrze­gane, nawet przez doświad­c­zonych pro­jek­tan­tów. Prawo to stwierdza, że ele­menty, które są w jakiś sposób ze sobą pow­iązane, przed­staw­iane są w jakiejś relacji i umieszczane blisko siebie. Brzmi to bardzo prosto i wydaje się być oczy­wiste, ale często bywa pomi­jane.

7.Komunikaty zwrotne
Komu­nikaty zwrotne są tech­niką, opanowaną przez pro­jek­tan­tów prze­mysłowych od wielu dekad. Komu­nikaty zwrotne przekazują użytkown­ikowi infor­ma­cje o tym, że coś się stało, się dzieje lub się stanie. Komu­nikacja z użytkown­ikiem jest czymś fun­da­men­tal­nym w wielu pro­duk­tach, np. weźmy pod lupę ekspres do kawy.

8.Brzytwa Ockhama

Dzięki elasty­czności i mocy rozwiązań sieciowych, jak i naszych narzędzi pro­jek­towych, łatwo dać się ponieść. czego wynikiem będzie bardzo skom­p­likowana strona i szablon graficzny, który może zaw­ierać dużo funkcjon­al­ności i infor­ma­cji ale być bardzo trudny w użytkowa­niu, budowa­niu i utrzy­ma­niu. Pomimo tego, co niek­tórzy mogą myśleć, że taka strona zami­ast robić więcej, robi mniej.

9.Ciąg Fibonacciego
Ciąg Fibonac­ciego jest serią liczb, w którym każda kole­jna jest sumą tych poprzed­nich. Dla przykładu jeśli zaczniemy od cyfry 1, będzie on zaczy­nał się w ten sposób:
1,1,2,3,5,8,13,21,34,55 itd...

10.Modele Umysłowe

Prawo Mod­elu Umysłowego mówi o tym, że znacznie proś­ciej jest użytkown­ikom zrozu­mieć lub nauczyć się czegoś nowego, jeśli użytkownik może bazować na czymś, co już zna. Przykła­dem może być zas­tosowanie sys­temu zakładek na stronach inter­ne­towych lub sys­temy oper­a­cyjne, które buduje się przy wyko­rzys­ta­niu znanych w biu­rach sytu­acji (kat­a­logi, pliki, pul­pit, itd…)
10 zasad projektowania

Projektowanie graficzne oraz Podstawowe pojecia z zakresu projektowania

1.Elementy Projektowania to :
  • Przestrzeń
  • Linia
  • Kształt
  • Kolor
  • Tekstura
2.Zasady projektowania to:
  • Równowaga
  • Kontrast
  • Hierarchia
  • Rytm
  • Spójność

W zależności od komunikatu, który chcemy przekazać dobieramy kolory, kształty, proporcje, fakturę i położenie naszych elementów. Osiągamy w ten sposób efekt w postaci różnych nastrojów i uczuć odbiorcy. Możemy wywołać wrażenia statyczności, porządku, równowagi czy harmonii, jak i dynamiki lub chaosu.


wtorek, 6 października 2015

Znaczenie kształtów geometrycznych

Znaczenie kształtów geometrycznych


Koło- jest to najbardziej popularny kształt który symbolizuje ruch dynamikę oraz energię ale też kompletność oraz harmonie.

Kwadraty oraz Prostokąty- są kształtami stabilnymi symbolizują trwałość oraz stabilność. Sugerują również zgodność oraz równowagę.

Trójkąt- Są najmniej popularne ale posiadają siłę oraz dynamikę reprezentuje siłę oraz męskość

Co to jest logo i jak powinno wyglądać ?????

Logo= Logotyp + Sygnet+ Hasło

- Uniwersalne , ponadczasowe, rozpoznawalne
- Proste, przejrzyste, jednoznaczne
-Wszechstronne ( w internecie na druku oraz w gazetach)
-Wektorowe:
*Max 3 kolory
* Max 2 czcionki
*Zbudowane na geometrii czyli (koło,trójkąt oraz prostokąt)

Jak powinno wyglądać prawidłowo zrobione logo:



ftp://e-alw.com/logo.pdf

Netykieta

Netykieta- Jest to zbiór głównych zasad obowiązujących w internecie o to kilka z nich

- Zakaz pisania wulgaryzmów
- Zakaz spamowania
Zakaz pisania nie na temat
- Zakaz pisania wiadomości wielkimi literami (oznacza krzyk)
- Szanowanie praw autorskich
- Stosowanie się do zasad na danej stronie lub portalu internetowy
Szanowanie czyjejś pracy
- Nie zamieszczaj linków  kogoś innego na swojej stronie
- Nie używaj słów i znaczeń których nie rozumiemy